Pierwsze pytanie naszych klientów brzmi: Ile kosztuje animacja 2d? Na to pytanie najprościej można odpowiedzieć: jej cena jest adekwatna do czasu pracy i wysiłku włożonego w jej wykonanie. Rzetelnej (i realnej w realizacji) wyceny animacji nie można wykonać bez uzyskania odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:


  1. Jaki ma być jej czas trwania animacji?
  2. Jaka będzie technika wykonania animacji?
  3. Czy jest już koncepcja wstępna, scenariusz animacji?
  4. Co z materiałami, z którymi będzie pracował animator?
  5. Planowane pola eksploatacji zrealizowanego filmu
  6. Podsumowanie

Jaki ma być jej czas trwania animacji?

W naszym przypadku, nie będą to raczej kilkugodzinne produkcje;) , jednak w przypadku tak czasochłonnej i pracochłonnej usługi jak animacja filmowa, każda sekunda ma znaczenie. Należy pamiętać, że klasyczna animacja poklatkowa przewiduje, że na jedną sekundę płynnego ruchu animacji powinny się składać 24 klatki (rysunki, zdjęcia itp.). Obecnie w większości filmów animowanych stosuje się już skromniejszy klatkarz (ok. 12 klatek na sekundę), który mimo wszystko, wymaga nadal dużego nakładu czasu i pracy. Dlatego częstym sposobem wyceny realizacji animacji jest określanie go jako cena za sekundę zrealizowanej animacji. Ta z kolei uzależniona jest od kilku kolejnych czynników, które omówię w następnych punktach.


Jaka będzie technika wykonania animacji?

Drugie kluczowe dla wyceny pytanie brzmi: jaka będzie technika wykonania animacji? [tutaj link do wcześniejszego artykuły z omówionymi technikami] Przykładowe, podstawowe techniki animacji 2d ( animacja komputerowa i animacje klasyczne: rysunkowa, malarska, wycinanka, animacja lalkowa, techniki mieszane) opisałam we wcześniejszym artykule. Warto się z nim zapoznać, bowiem umieściłam tam również linki do przykładowych realizacji, może to być więc doskonała inspiracja krystalizacji Państwa pomysłów.Czy jest już koncepcję wstępną, scenariusz, scenopis bądź gotowe storyboard i animatik?

Trzecia sprawa do wcześniejszego omówienia: Czy mają Państwo już pomysł (koncepcję wstępną, scenariusz, scenopis bądź gotowe storyboard i animatik) do realizacji animacji, czy chodzi o kompleksowe wykonanie jej od etapu pomysłu po efekt końcowy. Jest to kwestia, która również diametralnie zmienia zakres i charakter naszej pracy. W naszym studio podejmujemy się chętnie obu typów zleceń. W przypadku pierwszej opcji (animacja do gotowego scenariusza) mamy możliwość wcielania w życie czyjegoś pomysłu, współpracy z innym twórcą, skupienia się na aspektach technicznych zadania. W drugim: uczestniczenia w procesie tworzenia „nowego świata” od początku do końca.


Co z materiałami, z którymi będzie pracował animator?

Czwarta kwestia niezbędna do wykonania wyceny to odpowiedź na pytanie: co z materiałami, z którymi będzie pracował animator: czy zleceniodawca dostarczy je nam i będą przygotowane do pracy, czy w zakres pracy wchodzi również ich przygotowanie. Mam tutaj na myśli przede wszystkim:

Ilustracje, zdjęcia, lalki, scenografię

Ilustracje, zdjęcia, lalki, scenografię czy inne materiały stanowiące podstawę naszej pracy (zależne oczywiście od wybranej techniki wykonania). Ważne jest nie tylko to, czy klient je dostarczy, ale również to, czy są one odpowiednio przygotowane pod kątem czekającego nas animowania. Jeśli bowiem nie są, również ich obróbkę należy wliczyć w koszt wyceny i wliczyć w czas realizacji.

Dźwięk

Dźwięki – określając tak wszystkie pliki dźwiękowe tj. nagranie lektora, dialogi, muzyka w tle itd. Podobnie jak wyżej: czy otrzymamy je od klienta, czy w wycenie pracy musimy uwzględnić ich przygotowanie. Czasami musimy więc w cenę całości wliczyć także wynagrodzenie dla innych twórców: muzyków, bądź aktorów. Niekiedy zleceniodawcy decydują się na skorzystanie z darmowych baz dźwięków, czy podkładów muzycznych (na których twórcy udostępniają swoje nagrania na licencji Creative Commons – do nieodpłatnego wykorzystania z poszanowaniem praw autorskich – informację o ich twórcy, bądź źródle) i w ten sposób „tną koszty” realizacji jednocześnie promując twórców.


Planowane pola eksploatacji zrealizowanego filmu

Ostatnim istotnym punktem, który powinno się uwzględniać przy dokonywaniu wyceny są planowane pola eksploatacji zrealizowanego filmu (w jaki sposób i na jakich nośnikach film będzie pokazywany i jak szeroki będzie jego odbiór) i licencja jakiej udzielamy jako twórcy w ramach naszej umowy. Dlaczego ten punkt również jest istotny? Ponieważ jest zasadnicza różnica, czy realizujemy pamiątkowy film animowany dla prywatnej osoby, która chce w ten sposób uświetnić rocznicę ślubu swoich rodziców (to oczywiście tylko jeden z przykładów możliwości realizacji animacji dla osób prywatnych), czy film reklamowy dla korporacji, która będzie go prezentować na dziesiątkach różnych kanałów i nośników – osiągając w ten sposób znaczne dochody. Zgłaszając się do kogoś po wycenę animacji warto tę kwestię mieć również na uwadze.

Z perspektywy osoby realizującej animację, odpowiedź na tych kilka podstawowych pytań, daje nam podstawy do odpowiedniego skalkulowania czasu pracy i określenia naszych kosztów niezbędnych do jego realizacji (jak np. wynagrodzenia dla innych twórców, dodatkowy sprzęt itp.). Dopiero w oparciu o te informacje, doświadczony animator jest w stanie przygotować adekwatną wycenę realizacji animacji.


Podsumowanie

Co ważne, również dla klienta etap wyceny powinien być istotnym sygnałem potwierdzającym powodzenie planowanego przedsięwzięcia. Jeśli bowiem zależy mu na jakości wykonania i profesjonalnej współpracy, to czy niska cena usługi podawana bez ustalenia szczegółów nie powinna budzić pewnego niepokoju?


Na szczęście u nas migiem mrugamy jedynie okiem;), bowiem mamy już za sobą wiele lat doświadczeń. Dlatego pięknie i, uczciwie dla obu stron, opowiadamy Państwa historie.